Czytelnia - Ogłoszenia

Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

2021-02-26 11:19:39

Napisanie abstraktu pracy dyplomowej jest obowiązkowe. Zadanie nie wydaje się szczególnie skomplikowane, w końcu tekst, który musimy przygotować, jest dosyć krótki. Ma on jednak bardzo ważne i konkretne zadanie. Spełnienie go wymaga wypełnienia kilku konkretnych warunków, które opiszemy w tym artykule. Oto zasady pisania streszczenia!

 Zobacz też: Jak sformatować pracę dyplomową?

Studentka pracuje przed komputerem, home office

W skrócie:

  • Abstrakt to streszczenie pracy dyplomowej. Jest on obowiązkowy.
  • Upewnij się, że w swoim abstrakcie znajduje się opis problemu badawczego, metodologii i wyniki badań.
  • Długość abstraktu najczęściej wynosi od 150 do 600 słów.
  • Upewnij się, czy Twoja uczelnia wymaga przygotowania streszczenia jedynie w j. polskim, czy też potrzebne będzie tłumaczenie.
  • Abstraktowi towarzyszą słowa kluczowe.
  • Szczegóły można zweryfikować w instrukcji pisania pracy dyplomowej udostępnionej przez uczelnie, na której studiujemy.

Co to jest abstrakt?

Abstrakt to streszczenie pracy dyplomowej. Jest to element często spotykany w tekstach naukowych. Ma on za zadanie krótko opisać podjęte przez nas działania i przedstawić wyniki badań. Celem przygotowania abstraktu jest umożliwienie innym naukowcom szybkiej identyfikacji zawartości naszej pracy, dzięki czemu będą mogli określić, czy znajdą w niej informacje, na których im zależy. Właśnie dlatego streszczenie musi być odpowiednio i poprawnie przygotowane.

Zobacz też: Temat licencjatu - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jak napisać abstrakt w pracy dyplomowej?

Najrozsądniej będzie zacząć pisanie ostatecznej wersji abstraktu na koniec, kiedy już mamy gotowy cały tekst naszej pracy dyplomowej. Dzięki temu nic nas nie zaskoczy i nie będziemy musieli go później zmieniać - po prostu opiszemy to, co już mamy. Aby napisać dobre streszczenie, warto przygotować sobie listę rzeczy, które muszą się znaleźć w abstrakcie. Są to kolejno:

  • Problem badawczy i cel pracy dyplomowej - tutaj opisujemy ogólnie nasz temat czy też zjawisko, do którego odnieśliśmy się w tekście. Warto ten fragment uzupełnić o jakieś założenia lub hipotezę, którą mieliśmy zamiar sprawdzić.
  • Metoda pozyskiwania wiedzy i opis badań - krótkie przedstawienie działań, jakie podjęliśmy, by zweryfikować swoje tezy. Możemy też wskazać powody swoich decyzji.
  • Wyniki i ogólnie wnioski - tradycyjne podsumowanie. Możemy pokusić się o stwierdzenie, czy efekty badań potwierdziły, czy zaprzeczyły tezą oraz zaproponować, do czego mogą zostać wykorzystane.

Sam tekst jest dosyć krótki, bo zajmuje najczęściej od 150 do 600 słów. Może się wydawać, że to znacznie ułatwia zadanie, ale z drugiej strony sprawia, że musimy bardzo dużą uwagę przywiązać do tego, co zdecydujemy się w nim zawrzeć, aby nie pominąć nic ważnego i jednocześnie zmieścić się w tych ramach. Co więcej, bardzo prawdopodobne, że oprócz napisania streszczenia, będziemy musieli przygotować też jego tłumaczenie.

Szczegółowe wymagania w tej i innych kwestiach powinny być dostępne w instrukcji pisania pracy dyplomowej udostępnionej przez uczelnię, na której studiujemy. W zależności od jej wymagań, abstrakt musimy umieścić po stronie tytułowej, lub na końcu naszej pracy. Towarzyszyć mu będą słowa kluczowe, które powinny być jak najbliżej związane z elementami zawartymi w abstrakcie (dziedzina nauki, temat, metodologia, wyniki).

Jeżeli zwrócimy uwagę na wyżej opisane elementy, nasze streszczenie powinno dobrze opisać naszą pracę dyplomową i zostać zaakceptowane przez promotora.

KSK

fot. Ivan Samkov z Pexels

Słowa kluczowe: jak napisać streszczenie pracy dyplomowej, co to jest abstrakt w pracy licencjackiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.