Czytelnia - Ogłoszenia

Cechy stylu naukowego, czyli jak pisać pracę dyplomową

2021-02-11 11:26:51

Gdy zbierzemy się w sobie i usiądziemy do pracy, może do nas dotrzeć, że nie jesteśmy pewni, jak pisać pracę dyplomową. W trakcie naszej edukacji mieliśmy okazję przygotować już wiele tekstów, jednak licencjat, inżynierka lub magisterka, to zupełnie inny kaliber, z którym związane są zasady stylu naukowego. Jakie powinniśmy więc przyjąć założenia?

Zobacz też: Formatowanie pracy dyplomowej - o czym warto wiedzieć?

Studentka przed komputerem, kobieta myśli

W skrócie:

  • W tekście naukowym powinna znaleźć się specjalistyczna terminologia, która dla laika może być niezrozumiała.
  • Pisząc pracę dyplomową, powinniśmy być konkretni i nie stosować niepotrzebnie skomplikowanych i złożonych opisów. Liczą się fakty.
  • Naukowcy powinni wystrzegać się przekazywania w tekście swoich emocji, należy skupić się na analizie faktów.
  • Kluczowe w tekście o tym charakterze jest odwoływanie się do źródeł i ich poprawna dokumentacja.

Styl naukowy, czyli język pracy dyplomowej

Napisanie pracy dyplomowej może wymagać od nas przestawienia sobie w głowie kilku założeń, które są przydatne podczas tworzenia tekstów innego rodzaju. Przede wszystkim, w publikacjach naukowych musimy pamiętać o tym, że liczy się konkret. Nie powinniśmy sztucznie wydłużać zdań i stosować kwiecistych opisów każdego zagadnienia. Przykładowo, zamiast o "niezwykle interesującym spojrzeniu tego naukowca, które zrewolucjonizowało pogląd innych na tę sprawę", powinniśmy napisać o "odmiennych poglądach naukowca, które były przyczyną istotnych zmian". Wbrew pozorom, podczas pisania bardzo szybko może się okazać, że brakuje nam już miejsca, a niepotrzebnie je tracąc, tylko zwiększamy to ryzyko.

W tekście naukowym nie powinniśmy też przejmować się przystępnością dla osób, które nie są obeznane z tematem. Taka praca ma po prostu innych adresatów, którzy muszą być obeznani z pewnymi pojęciami i terminologią, stąd nie powinniśmy mieć oporów przy wykorzystywaniu specjalistycznego słownictwa. Nie oznacza to, że należy pomijać definicje, czy niczego nie wyjaśniać. Trzeba to jednak robić z wyczuciem lub wykorzystać do tego np. przypisy rzeczowe.

Zobacz też: Zalecana długość pracy magisterskiej.

Źródła i fakty naukowe

Warto też pamiętać, że naukowiec powinien skupiać się na faktach, a nie własnych emocjach. Przedstawianie swoich przeczuć czy też opinii niepopartych mocnymi argumentami to nie jest dobry pomysł. W ostateczności wypada w takiej sytuacji zaznaczyć, że coś jest prawdopodobne, ale wymaga dalszych analiz ze względu np. na niewystarczające zbadanie danego tematu w aktualnie dostępnych źródłach.

A skoro o nich mowa, to kluczowa w pracy dyplomowej będzie odpowiednia bibliografia. Tekst naukowy musi opierać się na faktach, które zostały udowodnione w badaniach. Przygotowując odpowiedni wykaz źródeł i przypisy, dajemy świadectwo, że to, o czym piszemy, rzeczywiście ma sens, a nasza analiza ma charakter naukowy i nie przytaczamy wymyślonych, niesprawdzonych danych.

Rozdziały, spisy treści i inne indeksy

Trzeba też pamiętać, że po napisaniu, nasza praca nie zniknie ze świata, a stanie się potencjalnym źródłem wiedzy dla kolejnych badaczy. Teksty naukowe mają to do siebie, że są zazwyczaj dosyć mocno podzielone na rozdziały i podrozdziały. Ułatwiają one nie tylko orientację w naszej publikacji kolejnym użytkownikom, ale też pomogą nam szybko przygotować spis treści, który w pracy dyplomowej jest niezbędny.

Do czytelnego przedstawiania i omawiania informacji, warto wykorzystać też ilustracje. Mogą to być zarówno grafiki, na których widnieje coś, co omawiamy, lub wszelkie tabele i wykresy, wizualizujące dane, na które się powołujemy przy takiej analizie. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, trzeba też pamiętać o odpowiednim spisie tabel, ilustracji oraz indeksach, dzięki którym będzie można łatwo określić, czy w naszej pracy znajduje się to, czego akurat ktoś szuka.

KSK

fot. Ivan Samkov z Pexels

Słowa kluczowe: cechy języka specjalistycznego, język nauki, zasady pisania pracy dyplomowej, naukowy styl pisania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.