Czytelnia - Ogłoszenia

Czym jest lektorat? Zaliczenie i egzamin z języka obcego na studiach

2020-08-17 10:59:45

Szukając informacji na temat zajęć, często można natknąć się na lektoraty. Jaki to typ zajęć? Czy lektoraty są obowiązkowe? Co się robi na lektoratach? No i najważniejsze pytanie: dlaczego pojawiają się na każdej uczelni?

Języki obce

Czym są lektoraty? 

Lektoraty to nic innego jak zajęcia z języka obcego. Prowadzone są przez lektorów w szkołach lub studium języków obcych należących do uczelni. Ocena poziomu biegłości językowej studenta jest uniwersalna i zgodna z "Europejskim systemem opisu kształcenia językowego".

Lektorat - zapisy i grupy:

Zapisy na lektoraty mają różną formę. Na większości uczelni należy rozwiązać test językowy i to od jego wyników zależy, do jakiej grupy zostanie się przydzielonym. Na Uniwersytecie Wrocławskim studenci rejestrują się online w systemie żetonowym i zapisują się na wybrany egzamin językowy, odbywający się stacjonarnie na terenie uczelni. Na Uniwersytecie Gdańskim studenci wykonują test online, zaś na Uniwersytecie Jagiellońskim rejestrują się samodzielnie już do konkretnych grup zajęciowych poprzez system USOS. W przypadku kierunków filologicznych zasady egzaminu zostają ustalane przez odpowiednią radę wydziału.

W każdym miejscu zasady przeprowadzania lektoratów różnią się między sobą detalami, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami, które są udostępniane przez uczelnie na stronach internetowych.

Zobacz teżrodzaje zajęć na studiach

Certyfikaty językowe a lektoraty

Na stronach internetowych większości uczelni widnieją spisy honorowanych instytucji wydających certyfikaty językowe zwalniające z uczestnictwa w lektoratach. Od ich poziomu (B2/C1/C2) oraz uzyskanej oceny (punktów procentowych) zależy ocena, która zostanie wystawiona za zajęcia. Certyfikaty, które potwierdzają znajomość języka na poziomie minimum B2 (na I stopniu studiów) lub C1/C2 (na studiach II stopnia i jednolitych magisterskich) zwalniają z uczestnictwa w lektoratach.

Ile trwają lektoraty?

Czas trwania zajęć określany jest przez kilka istotnych czynników. Szkoły językowe podają zazwyczaj szczegółowe  informacje na swoich stronach internetowych.  

Minimalna liczba godzin lektoratów językowych wynika przede wszystkim z programu zajęć. Ilość godzin zależy od poziomu studiów (licencjat, studia magisterskie, jednolite studia magisterskie). Przykładowo - w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego: [1]

  • studia I stopnia - 120 godzin z podziałem na dwa lub cztery semestry;
  • studia II stopnia - 60 lub 120 godzin realizowanych w ciągu jednego lub dwóch semestrów;
  • jednolite studia magisterskie - 180 lub 240 godzin realizowanych w ciągu trzech lub czterech semestrów;
  • studia III stopnia - 60 godzin z podziałem na dwa semestry.

Większość uczelni proponuje rozpoczęcie nauki języka obcego od poziomu B1, choć zdarza się, że w zależności od kierunku wymagany stopień znajomości języka może być wyższy, co ma miejsce chociażby na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie część z lektoratów rozpoczyna się od poziomu B2.

Jeśli student zakwalifikuje się podczas egzaminu na wyższy poziom, to czas trwania zajęć może się skrócić nawet o kilka semestrów. Jednakże, jeśli student nie posiada wymaganych kompetencji językowych, to samodzielnie musi nadrobić braki przed rozpoczęciem zajęć.

Bywa też, że w zależności od formy studiów (stacjonarne, wieczorowe lub zaoczne) liczba przypisanych godzin na jednym kierunku może się różnić między sobą.

Nieobecności na lektoracie

Uczestnictwo w lektoratach jest obowiązkowe. Większość uczelni przyjmuje za margines 20% opuszczonych zajęć. Przekroczenie tego progu skutkuje brakiem zaliczenia. O liczbie nieobecności studenci zostają poinformowani podczas pierwszych zajęć.

Jak zrezygnować z lektoratów lub zmienić grupę zajęciową?

Na większości uczelni nie ma możliwości zrezygnowania z lektoratu. Przykładowo - na Uniwersytecie Wrocławskim jest szansa na zmianę grupy zajęciowej, natomiast lektorat musi zostać ukończony odpowiednim egzaminem. W przeciwnym razie student nie otrzyma dyplomu ukończenia studiów. Jeśli chodzi o zmianę grupy ze względu na poziom umiejętności językowych, to należy ustalić to z prowadzącymi zajęcia i następnie zgłosić się do sekretariatu SPJNO.

Zdarza się jednak, tak jak na Uniwersytecie Jagiellońskim, że rejestracja do danej grupy nie jest efektem wyników testów językowych, a konsekwencją samodzielnego podpięcia się studenta w systemie żetonowym. W takim przypadku istnieje możliwość rezygnacji z lektoratu i zmiany grupy. Student robi to samodzielnie podczas aktywnej rejestracji w systemie USOS. Jeżeli nie zdąży, to istnieje dla niego drugie koło ratunkowe - złożenie odpowiedniego wniosku do sekretariatu, dostępnego na stronie internetowej uniwersytetu.

Jak wygląda zaliczenie lektoratu?

Lektorat z języka obcego można ukończyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zdanie wewnętrznego egzaminu. Inną opcją jest przedstawienie zaświadczenia znajomości języka obcego na wymaganym poziomie. Dokumentem potwierdzającym poziom zaawansowania językowego jest certyfikat wydany przez jedną z honorowanych przez uczelnię instytucji.

Czym są dodatkowe lektoraty?

Dodatkowe lektoraty to nieobowiązkowe zajęcia językowe, które są dostępne na większości uczelni w Polsce. Przykładowo, na Uniwersytecie Wrocławskim jest to 60 dodatkowych godzin, przeznaczonych na darmową naukę języka obcego (innego niż angielski), za którą student otrzyma 4 punkty ECTS. Po przekroczeniu limitu czasowego studenci wciąż mogą kontynuować lektorat, jednakże to może się wiązać z opcjonalnymi opłatami. 

Co ciekawe, studium oferuje studentom możliwość wykorzystania darmowych godzin przypisanych do licencjatu podczas studiów magisterskich. Jeżeli student zaliczył lektorat na podstawie certyfikatu językowego, to może wykorzystać swoje żetony na kolejne zajęcia. Podobnie dzieje się na Uniwersytecie Jagiellońskim, który oferuje dokupienie brakujących żetonów, aby można było kontynuować zajęcia.

Zobacz też: wyższa pensja z certyfikatem językowym w kieszeni

KK

fot. geralt z Pixabay  

[1] https://jcj.uj.edu.pl/studenci/organizacja-lektoratow

Słowa kluczowe: lektoraty, zajęcia językowe, kursy, języki obce na studiach, dodatkowe lektoraty, certyfikat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Jak napisać streszczenie artykułu?

Dowiedz się, jakie cechy powinno mieć dobre streszczenie artykułu i jak je napisać.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Popularne
Czym jest lektorat? Zaliczenie i egzamin z języka obcego na studiach

Sprawdź, jak wyglądają zajęcia językowe podczas studiów!

Absolutorium na studiach
Absolutorium na studiach. Co to jest i czy można je wpisać w CV?

Dowiedz się, co wiąże się z uzyskaniem absolutorium podczas nauki w szkole wyższej!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.