Czytelnia - Ogłoszenia

Czym jest plagiat i jak go uniknąć?

2020-09-01 12:50:00

Pisząc pracę pisemną na podstawie wiedzy zdobytej z innych źródeł, trzeba być ostrożnym i bardzo dokładnym, by nie dopuścić się plagiatu. Warto, więc wiedzieć czym jest plagiat i jak go uniknąć.

Kobieta przystępująca do pisania pracy pisemnej na kartce.Plagiat - definicja

Najprościej rzecz ujmując, jest to kradzież. Osoba, która dopuszcza się plagiatu, jest tzw. plagiatorem. Plagiat jest zatem poważnym naruszeniem praw autorskich i własności intelektualnej osoby, której całość pracy lub jej część przypisujemy sobie, bez faktycznego wkładu własnego. Jest to świadome zatajenie informacji o autorze zapożyczonych istotnych treści. Czasami możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, że pisząc w jakimś wąskim zakresie tematycznym powielamy schematy, a coś takiego jak plagiat niezamierzony nie istnieje.

Można wyróżnić dwie formy plagiatu ze względu na sposób wykorzystania cudzej pracy:

  • plagiat jawny - jest to całkowite lub częściowe przejęcie cudzej twórczości i opublikowanie pracy pod własnym nazwiskiem, bez nawet najmniejszej ingerencji w treść dzieła lub wzmianki o pochodzeniu informacji. Kopia 1:1 ze zmianą autora.
  • plagiat ukryty - jest to rodzaj sprytnego ukrycia fragmentów cudzego autorstwa w naszej pracy, w taki sposób, że kontekst i wydźwięk powstałego dzieła jest bliski lub identyczny oryginałowi, ale treść została redakcyjnie zmanipulowana, a nie np. przepisana "słowo w słowo".
Plagiator po udowodnieniu mu kradzieży traci przede wszystkim swoje dobre imię, a "jego" praca zostaje wycofana z publikacji. Oprócz tego osoba poszkodowana, ta, której praca została skradziona, może domagać się przeprosin oraz zadośćuczynienia finansowego. Ponadto za popełnienie plagiatu grozi odpowiedzialność karna - kara grzywny, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat trzech. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu i każdy ma obowiązek o nim zawiadomić.

Czy można splagiatować siebie?

Istnieje pojęcie tzw. autoplagiatu. Co ciekawe, nie jest to jednak rodzaj plagiatu, choć nazwa może sugerować co innego. Występuje w momencie ponownego opublikowania już raz zamieszczonego dzieła bez podania informacji o reedycji. Nie ma tu mowy o plagiacie, gdyż autor zawsze zostaje właścicielem osobistych praw autorskich do swojego dzieła, więc bez ich naruszenia, nie zostanie plagiatorem.

Jest to jednak działanie wątpliwe etycznie i naruszające normy prawne. Zwłaszcza gdy autor ucieka do takiego zabiegu w celu pozornego zwiększenia swojego dorobku naukowego, by uzyskać awans lub w sytuacji, gdy już sprzedał autorskie prawa majatkowe do dzieła i publikując je ponownie, narusza warunki umowy z osobą, która je nabyła.

Zobacz też: Czy wolno kserować pomoce naukowe?

Co nie jest plagiatem?

Warto zaznaczyć, że istnieje też szereg działań, które mogą wydawać się nam zbliżone do plagiatu, a są dopuszczalne i zgodne z prawem. Najwięcej wątpliwości budzi zawsze wykorzystanie czyjegoś pomysłu i zrealizowanie go. Nie jest to gotowy utwór, dlatego nie ma w tym nic z plagiatu.

Rzadko spotykana, ale możliwa jest też sytuacja, że dwie lub więcej niezależnych od siebie osób w tym samym czasie wpadnie na pomysł zrealizowania tego samego projektu. Jest to tzw. twórczość równoległa i nie należy ona do plagiatu, jeśli osoby te nie miały pojęcia o sobie nawzajem. Nawet jeśli opisując tę samą rzecz w określonym konkretnymi zasadami stylu, użyją podobnych środków wyrazu. Prawo autorskie chroni treść, a nie to jak w sposób techniczny została ona zapisana.

Plagiatem nie jest również kontynuacja jakiegoś dzieła z zachowaniem pierwotnych postaci, z książki, gry, filmu itd. Często fani, różnego rodzaju twórczości, postanawiają sami dopisać swoją wizję zakończenia czy dalszych losów bohaterów. Wykorzystują w tym celu już stworzone postaci i jedyne, na co muszą uważać, to niewchodzenie w zbytnie szczegóły i niepowielanie wydarzeń, zapisanych przez pierwotnego twórcę dzieła.

Jak pisać, by nie zarzucono nam plagiatu?

Przede wszystkim, jeśli opieramy swoją wiedzę na źródłach zewnętrznych, powinniśmy dokładnie opisywać, skąd bierzemy wiedzę. Warto zamieszczać cytaty i przypisy z informacją o ich autorze i pochodzeniu. Nie należy wklejać do tekstu całych fragmentów czy utworów cudzego autorstwa. Trzeba interpretować je na własny sposób, tylko się nimi inspirując czy podpierając. Lepiej na nowo budować treść wokół słów kluczowych i niezbędnych informacji. Zamienianie na synonim co trzeciego słowa nie wystarczy.

UK

Fot. Bongkarn Thanyakij z Pexels

Źródła: legalnakultura.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, pl.wikipedia.org, www.pracenazlecenie.pl
Słowa kluczowe: Plagiat, Praca pisemna, Dyplomowa, Kopia, Jak uniknąć plagiatu?, Kradzież, Plagiator
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.