Czytelnia - Ogłoszenia

Ile czasu mija od napisania pracy licencjackiej do jej obrony?

2020-11-12 09:02:59

O ile napisanie pracy licencjackiej może nie stanowić dla nas większego wyzwania, tak sam proces przetwarzania danych, poprzedzający obronę licencjatu, jest czasochłonny. Warto się z nim zapoznać i brać pod uwagę, by nie zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę i uzyskać tytuł licencjata bez problemu.

Student czyta książkę pośród regałów w bibliotece.

Wybór tematu i promotora

Na pierwszym roku studiów dopiero poznajemy zagadnienia naukowe oraz wdrażamy się w nowe dziedziny i pojęcia. Wiedzy mamy jeszcze niewiele, ale to już wtedy powinniśmy zacząć rozglądać się za naszym ewentualnym tematem pracy dyplomowej na zakończenie studiów. Bez obaw! Nie trzeba się już wtedy decydować. Wystarczy tylko obserwować, które zajęcia przypadły nam do gustu i wywołują w nas chęć zbadania tematu.

Określenie dziedziny, w której czujemy się dobrze, z pewnością ułatwi nam wybór promotora na trzecim roku studiów, gdy już trzeba będzie zająć się pracą licencjacką na poważnie. Najlepiej, by nasz temat badawczy znajdował się w zakresie specjalistycznej wiedzy tego pracownika naukowego tak, by bez problemu mógł nam doradzać. Oczywiście promotor za nas pracy nie napisze, ale będzie oparciem, podzieli się cennym doświadczeniem i uwagami na temat naszego dzieła. 

Czym są seminaria i kiedy się zaczynają?

W zależności od uczelni, wydziału i instytutu seminaria licencjackie mogą zaczynać się już na drugim roku studiów pierwszego stopnia. Najczęściej jednak studenci zobligowani są do uczęszczania na tego typu zajęcia podczas piątego i szóstego semestru tj. na trzecim, ostatnim roku.

Są to indywidualne lub grupowe spotkania z wybranym przez nas promotorem, w czasie których jesteśmy przygotowywani do napisania własnej pracy licencjackiej. Jest to swego rodzaju trening. Podczas tych spotkań mamy możliwość porozmawiać z bardziej doświadczonym pracownikiem naukowym i wysłuchać jego uwag odnośnie do powstającej pracy. Dzięki seminarium możemy na bieżąco tworzyć naszą pracę dyplomową pod czujnym okiem promotora, co pozwoli nam uniknąć stresu związanego z zostawieniem tego procesu na ostatnią chwilę.

Co, gdy praca licencjacka jest gotowa?

Gdy już napiszemy pracę i zostanie ona sprawdzona oraz zaakceptowana, rozpoczyna się mozolna i skomplikowana "papierologia". Promotor zgłasza w dziekanacie za pomocą specjalnego formularza, że będziemy przystępować do obrony pracy. Od tego czasu mamy ok. 5 tygodni na dopełnienie wszystkich kroków, by móc przystąpić do egzaminu dyplomowego i uzyskać tytuł licencjata. Dobrze jest zapoznać się z zasadami i harmonogramem działań związanymi z wprowadzaniem pracy do Archiwum Prac Dyplomowych oraz recenzowaniem, które znajdują się na stronie wydziału lub instytutu.

Gotowa praca licencjacka to początek drogi do sukcesu. Teraz trzeba zapisać jej tytuł w języku polskim, angielskim oraz innym języku obcym, jeśli jest w takowym napisana. Oprócz tego należy jeszcze opracować streszczenia pracy w tych samych językach, co tytuły, dodać słowa kluczowe i zapisać wszystko w formacie pliku PDF oraz skompresować pliki, jeśli praca zawiera załączniki. Tak przygotowaną pracę wgrywamy do systemu APD.

Czym jest system APD?

Jest to Archiwum Prac Dyplomowych - główny magazyn, zbierający wszystkie powstałe w uniwersytecie prace dyplomowe. Serwis ten współpracuje z systemem USOS - używanym na uczelniach wyższych w celu monitorowania przebiegu studiów i kontaktowania się z jednostkami administracyjnymi.

Jedną z funkcji serwisu APD, oprócz archiwizowania prac, jest ułatwianie dostępu i nadzorowanie procesu finalizowania poszczególnych etapów działań, określonych w harmonogramie, przez odpowiednie osoby tj. autora, promotora, recenzenta i pracowników dziekanatu.

Takim działaniem, które musi wykonać promotor, jest m.in. wysłanie naszej pracy do programu antyplagiatowego, odebranie raportu, analiza i przekazanie informacji do dziekanatu. Jeśli wszystko jest dobrze i nie trzeba nanosić poprawek, to praca zostaje zatwierdzona. Od tego momentu mamy trzy dni na wydrukowanie pracy z systemu APD i zaniesienie jej do dziekanatu wraz z podpisanym oświadczeniem o autorstwie.

Dzień obrony pracy dyplomowej

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to, po około pięciotygodniowej batalii z dokumentami, jesteśmy na ostatniej prostej do uzyskania tytułu licencjata.

Na tydzień przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego i obroną pracy licencjackiej, ważne jest, by rozliczyć się z ostatniego semestru studiów, otrzymując komplet ocen w systemie USOS oraz zdając w dziekanacie kartę zobowiązań bibliotecznych.

Podczas obrony pracy dyplomowej zostaną nam zadane trzy pytania: dwa odnoszą się do wyznaczonego przez instytut zakresu materiału, a jedno dotyczy pracy i jej kontekstu.

Samodzielne napisanie pracy licencjackiej sprawi, że egzamin będzie dla nas czystą formalnością i uzyskamy w pełni zasłużony tytuł licencjata.

Urszula Kokot

Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Źródła: dziennikarstwo.uni.wroc.pl, prawo.uni.wroc.pl, wsb.pl.

Słowa kluczowe: praca licencjacka, czas do napisania pracy, praca dyplomowa, kiedy zacząć pisać licencjat?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Absolutorium na studiach
Absolutorium na studiach. Co to jest i czy można je wpisać w CV?

Dowiedz się, co wiąże się z uzyskaniem absolutorium podczas nauki w szkole wyższej!

Jakim językiem pisać pracę dyplomową?
Cechy stylu naukowego, czyli jak pisać pracę dyplomową

By stworzyć tekst o charakterze naukowym, trzeba pamiętać o tych zasadach.

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.