Czytelnia - Ogłoszenia

Jak napisać przypisy internetowe? - praktyczne porady dla studenta

2020-09-22 17:34:23

Przypisynierozłączną częścią pracy licencjackiej. Wraz z postępem technologicznym mamy coraz większy dostęp do rzetelnych informacji online, na których podstawie możemy później rozwijać swoje przemyślenia. Stosując taki zabieg, musimy pamiętać o tym, że użyte przez nas źródła powinniśmy odpowiednio oznaczyć w tekście. Jak to zrobić?

Przypisy

Przypisy internetowe w pracy dyplomowej

Ze względu na to, że internet jest dość nowym medium w porównaniu do innych tego rodzaju źródeł wykorzystywanych podczas pisania pracy, nie wszyscy mają do niego pełne zaufanie. Autentyczność podawanych w nim informacji często staje pod znakiem zapytania. Pisząc licencjat, powinniśmy sprawdzać, czy strony, z których korzystamy, posiadają rzetelne informacje.

Studenci, którzy korzystają z pomocy naukowej, są zobowiązani do odpowiedniego zaprezentowania źródła podanych badań. Na pomoc w takich sytuacjach przychodzą przypisy, czyli informacje dla czytelnika, skąd czerpaliśmy naszą wiedzę. Chociaż źródła internetowe coraz częściej pojawiają się w pracach, to instrukcji tłumaczących, jak je odpowiednio napisać wcale nie ma tak wiele. Uporządkowanie sobie tego typu wiedzy, może nam później znacznie ułatwić zadanie.

Zobacz też: Jak zrobić przypisy w Wordzie do pracy licencjackiej?

Jak robić przypisy internetowe?

Swoją postacią przypis internetowy nie różni się wcale tak bardzo od przypisu dotyczącego artykułu w czasopiśmie. Klasycznymi informacjami, które oczywiście musimy podać to autor i tytuł tekstu, dalsza część przypisu będzie zależała od tego, z jakiego dokładnie korzystamy źródła. Chociaż ich rodzajów jest mnóstwo w internecie, to chcielibyśmy przedstawić dwa najczęściej występujące warianty

Przypis dotyczący artykułu w zdigitalizowanym czasopiśmie

Podstawową zasadą pisania każdego przepisu jest konkretność dotycząca kolejności i dodatkowych oznaczeń. Najpierw wpisujemy imię i nazwisko autora bądź jego inicjał samego imienia. Po przecinku podajemy kursywą tytuł artykułu, a następnie po dodaniu [w:] piszemy nazwę czasopisma - bez kursywy, lecz w cudzysłowiu. W przypadku takiej publikacji ważne jest, aby zaznaczyć również numer zeszytu, jak i rocznik jego wydania, dopiero w dalszej kolejności tuż po słowie "link:" wklejamy pełny adres źródła strony. Na koniec wprowadzamy w nawiasach kwadratowych, datę korzystania z pliku pdf. Cały przypis musi być zakończony kropką.

Bogumił Brzeziński, Zasady ogólne prawa podatkowego (próba inwentaryzacji), [w:] "KwartalnikPrawno-Finansowy", 1/2018 link: https://prawo.uni.wroc.pl/sites/default/files/attachments/article/Kwartalnik_prawno_finansowy_1.2018.pdf [17.09.2020].

Przypis dotyczący artykułu na stronie internetowej

Kolejnym często spotykanym przypadkiem jest korzystanie z artykułu znajdującego się bezpośrednio na stronie internetowej. Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie. Najpierw podajemy imię i nazwisko autora lub jego inicjał bądź pseudonim, jakim się podpisał, następnie kursywą zapisujemy tytuł artykułu. Po przecinku zapisujemy słowo "link:" i podajemy adres strony internetowej. Pod koniec wstawiamy nawiasy kwadratowe z datą korzystania z artykułu, a cały zapis kończymy kropką. 

Barbara Szałasz, Co powinno zawierać zakończenie pracy licencjackiej?, link: https://ogloszenia.dlastudenta.pl/artykul/co-powinno-zawierac-zakonczenie-pracy-licencjackiej,138737.html [17.09.2020].

Problemy w pisaniu przypisów

Przypisy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się problematyczne, tak naprawdę dzięki konsekwencji i trzymaniu się jednego schematu dotyczącego danego dokumentu, nie powinny stanowić problemu podczas pisania pracy. Jeżeli nie jesteśmy jednak pewni swojego zapisu, zawsze warto skonsultować przypis z promotorem naszej pracy, który na pewno nam pomoże.

BS

fot. Karolina Grabowska z Pixabay

Źródło: arch.historiaimedia.org

Słowa kluczowe: jak robić przypisy internetowe, praca licencjacka, dyplomowa, licencjat, źródła internetowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Czym jest lektorat? Zaliczenie i egzamin z języka obcego na studiach

Sprawdź, jak wyglądają zajęcia językowe podczas studiów!

Polecamy
Ostatnio dodane
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.