Czytelnia - Ogłoszenia

Jak wybrać promotora licencjatu na studiach?

2021-01-07 12:32:51

Zaczynając studia, jesteśmy świadomi, że prędzej czy później przyjdzie nam napisać pracę dyplomową. Najczęściej, jest to licencjat, podczas którego zmierzymy się z tym po raz pierwszy, chyba że zapisaliśmy się na kierunek studiów jednolitych - wtedy od razu siadamy do magisterki. Tak czy inaczej, nasza pierwsza praca dyplomowa, to okres pełen nowych doświadczeń. Jednym z najważniejszych, jest wybór promotora.

Zobacz też: Co robi promotor?

Dziewczyna przed komputerem

W skrócie:

  • Przed rozpoczęciem seminariów licencjackich, powinniśmy otrzymać listę proponowanych promotorów.
  • Możliwe jest samodzielne wskazanie promotora dla swojej pracy dyplomowej, trzeba jednak z nim to wcześniej uzgodnić.
  • Promotorem najpewniej będzie jeden z prowadzących zajęcia, z którym mieliśmy do czynienia i którego mieliśmy okazję poznać. To powinno nam pomóc w wyborze.
  • Zwróćmy uwagę na to, czym zajmuje się dany naukowiec i czy pokrywa się to z tematem, jaki chcemy poruszyć w licencjacie.

Wybór promotora z listy

Kiedy zaczynamy ostatni rok studiów pierwszego stopnia, na naszym planie pojawi się przedmiot o nazwie seminarium licencjackie. To na tych zajęciach przyjdzie nam pracować z promotorem naszej pracy licencjackiej, który będzie przewodził pracom nad naszym tekstem. Lista promotorów, którzy będą dostępni dla naszego kierunku w danym roku akademickim, powinna pojawić się na stronie naszego instytutu, katedry lub zakładu.

Wyboru promotora dokonujemy wtedy poprzez zapis na odpowiednie seminarium. Obowiązuje wtedy też limit miejsc, więc jeżeli bardzo nam zależy na pomocy konkretnego naukowca - warto się pospieszyć. Jest to bardzo wygodna opcja, która w większości przypadków się sprawdza, jednak na tym nie kończą się nasze możliwości.

Indywidualny wybór promotora

Jeżeli nikt z listy zaproponowanych nazwisk nie wydaje nam się odpowiednią osobą, mamy do dyspozycji jeszcze jedno wyjście. Możemy zwrócić się bezpośrednio do naukowca, z którym chcemy współpracować. Trzeba jednak pamiętać, że możemy spotkać się z odmową. Ta może być umotywowana brakiem możliwości przyjęcia większej ilości studentów pod swoje skrzydła lub stwierdzeniem, że nie ma pola do współpracy np. ze względy na wskazany przez nas temat.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o obronie licencjatu?

Co wziąć pod uwagę wybierając promotora?

Pamiętajmy, że spędzimy taką osobą prawie całe dwa semestry. W trakcie pierwszych dwóch lat studiów mieliśmy okazję dobrze poznać naszych prowadzących, którzy teraz mogą zostać naszymi promotorami. Powinno to stanowić solidną podstawę do oceny, czy uda nam się złapać z nimi dobry kontakt, podczas seminariów.

Oczywiście, osobiste sympatie nie powinny być jedynym kryterium przy wyborze promotora. Warto też zwrócić uwagę na dziedzinę, na której dana osoba zna się najlepiej i którą się zajmuje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie w stanie nam odpowiednio pomóc. Zwiększymy też wtedy swoje szanse na to, że przyjdzie nam pisać na temat, który nas interesuje.

Nie zaszkodzi też wtedy zgłosić się na konsultacje do rozważanych przez nas naukowców i wstępnie przedyskutować z nimi wszystko przedyskutować i położyć fundament pod współpracę. Można też oczywiście spróbować załatwić taką sprawę mailowo. Dobry kontakt pomiędzy studentem a promotorem to podstawa udanej współpracy, dobrze więc jak najwcześniej zacząć o niego dbać.

KSK

fot. Andrea Piacquadio from Pexels

Słowa kluczowe: Wybór promotora, Licencjat, kogo wybrać, jaki jest dobry promotor, czy można wybrać promotora?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.