Czytelnia - Ogłoszenia

Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

2021-01-19 10:14:26

Praca dyplomowa to zwieńczenie kilku lat, jakie mieliśmy okazję spędzić na Uczelni. Na jej pisanie składa się kilka etapów. Pierwszym z nich jest wybór promotora, z którym przyjdzie nam pracować nad naszym tekstem. Kolejny to zaś określenie tego, o czym napisać licencjat. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, kiedy myślimy o temacie naszej pracy dyplomowej.

Zobacz też: Obrona licencjatu - wszystko co musisz wiedzieć o egzaminie.

Myślący człowiek, mężczyzna z laptopem

W skrócie:

  • Promotor przedstawi nam gotową listę proponowanych tematów, z których będziemy mogli coś wybrać lub wypracować na ich podstawie swoją propozycję.
  • Nie wszyscy promotorzy są skłonni akceptować w pełni autorskie tematy prac dyplomowych, dlatego warto zgłosić się na seminarium do naukowca, którego specjalność pokrywa się z tym, co nas interesuje.
  • Jeżeli mamy ciekawy pomysł na temat pracy dyplomowej, warto rozważyć pozostawienie go sobie na magisterkę.

Gotowy temat od promotora

Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie sobie z czegoś, co zaproponuje nam nasz promotor. Po zapisaniu się na seminarium licencjackie do danego prowadzącego, ten zapewne, na jednych z pierwszych zajęć, przedstawi nam listę tematów. Powinny się tam pojawić przykłady wcześniejszych prac, przy jakich dany naukowiec miał okazję pomagać studentom, te zaś mogą stanowić inspirację do naszego tekstu. Znajdziemy też tam najpewniej kilka pomysłów na licencjat, które pokrywają się ze specjalnością naszego promotora. Dobrze więc poświęcić chwilę na przemyślenie tego, do kogo się zgłosimy.

Zdecydowanie się na jedną z takich propozycji, to stosunkowo prosta droga do sukcesu. Zwłaszcza, kiedy mamy problem z wymyśleniem czegoś całkiem od zera. Temat pracy licencjackiej można też jednak określić bardziej po swojemu.

Własny temat pracy licencjackiej

W trakcie tych dobrych kilku semestrów, jakie spędziliśmy na studiach, zdobyliśmy sporo cennej wiedzy. Dla wielu osób jest to podstawa, aby wyjść z inicjatywą i swoim pomysłem na tekst, aby móc przedstawić własną perspektywę na pewne szczególnie nas interesujące zagadnienia. Dobra wiadomość jest taka, że napisanie licencjatu na samodzielnie wymyślony temat jest możliwe. Po pierwsze jednak, będziemy musieli przekonać do niego naszego promotora, co warto wziąć pod uwagę, przy jego wyborze. Po drugie zaś, każdy temat musi zostać zaakceptowany przez specjalną radę, która bierze pod uwagę m.in. zgodność tematu z zakresem zagadnień, jakimi zajmuje się dany wydział lub instytut.

Nie możemy więc napisać dosłownie, o czym tylko chcemy. Jeżeli jednak zachowamy zdrowy rozsądek i dobrze omówimy sprawę z naszym promotorem, powinno się nam udać. Prowadzący seminarium powinien być w stanie trafnie ocenić, czy dany temat przejdzie, czy nie, dlatego dobry kontakt z nim będzie tutaj kluczowy. Jeżeli chcemy przekonać promotora do naszego pomysłu, dobrze będzie też wcześniej przygotować się, aby móc mu dobrze wytłumaczyć, co tak właściwie chcemy napisać.

Zobacz też: Badania w pracy licencjackiej - czy są obowiązkowe?

A co z magisterką?

Ostatnia kwestia, jaką tutaj poruszymy, może być nieco kontrowersyjna. Chodzi o to, aby nie przeszarżować z ambicjami na licencjacie. Zwłaszcza jeżeli chcemy robić magisterkę na tym samym lub podobnym kierunku. Niektórzy studenci mają wielką potrzebę opisania w pracy dyplomowej czegoś, co ich pasjonuje. Samo w sobie może to bardzo pomóc w procesie twórczym, pamiętajmy jednak, że licencjat jest krótszy od pracy magisterskiej, w której będziemy mogli bardziej się wykazać. Szkoda byłoby wykorzystać swój najlepszy pomysł zbyt wcześnie i potem mieć problem, podczas wymyślania tematu na studiach drugiego stopnia.

KSK

fot. Craig Adderley from Pexels

Słowa kluczowe: O czym napisać pracę dyplomową?, Poradnik pisania licencjatu, Gotowe tematy, Własny temat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Jakim językiem pisać pracę dyplomową?
Cechy stylu naukowego, czyli jak pisać pracę dyplomową

By stworzyć tekst o charakterze naukowym, trzeba pamiętać o tych zasadach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?