Czytelnia - Ogłoszenia

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej w trybie zdalnym?

2020-11-24 12:42:56

W związku z tym, że uniwersytety i szkoły wyższe w Polsce funkcjonują obecnie zdalnie, obrona pracy dyplomowej również odbywa się w tym trybie. Choć może to brzmieć dziwnie, taka sytuacja jest konieczna, jeśli chcemy zapewnić bezpieczeństwo zarówno studentom, jak i komisji egzaminacyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że są pewne zasady, których należy się trzymać, aby zdalna obrona pracy licencjackiej przebiegła pozytywnie.

Zobacz też: Kim jest i co robi promotor?

Obrona pracy

W skrócie:

  • Największym problemem przy zdalnej obronie pracy dyplomowej jest obawa przed utratą połączenia internetowego.
  • Obrona odbywa się zwykle za pomocą platform: Microsoft Teams lub Google Meet.
  • Komisja egzaminacyjna składa się z trzech osób: przewodniczącego, recenzenta i promotora.
  • Studenci bronią pracy licencjackiej po zakończeniu sesji, czyli w czerwcu lub w lipcu.

Zdalna obrona pracy dyplomowej

Większość kwestii związanych z obroną pracy licencjackiej w trybie online jest bardzo podobna do sposobu, w jaki odbywało się to, gdy pandemia nie była problemem. Przed samym egzaminem trzeba wysłać wniosek o zgodę od komisji. Gdy już otrzyma się konkretny termin, wówczas następuje kolejny etap: spotkanie z egzaminatorami i odpowiadanie na pytania odnośnie swojej pracy. Brzmi to całkiem normalnie, prawda? Niestety, zdalna obrona wiąże się egzaminem prowadzonym online. To sprawia, że całość staje się nieco problematyczna. Wielu studentów twierdzi, że największy stres wywołuje możliwość utracenia połączenia internetowego. Forma obrony jest zatem bardziej problematyczna niż same pytania egzaminacyjne.

Kolejna zmiana dotyczy już pisania pracy dyplomowej. Jest nią kontakt z promotorem. W większości przypadków przebiega to, co prawda, bezproblemowo, jednak zdarzają się wyjątki. Część studentów narzeka na brak kontaktu z pracownikami uczelni. W obecnej sytuacji może się przecież zdarzyć, że mail trafi do spamu lub nie dotrze do danej osoby. Nie da się więc jasno stwierdzić, czy problem z kontaktem leży po stronie studenta czy promotora.

Jak przebiega obrona pracy licencjackiej w formie online?

Jeśli chodzi o przebieg samego egzaminu, to obrona odbywa się zwykle za pośrednictwem platform, umożliwiających wideo-rozmowę. Zwykle jest to Microsoft Teams, czasami również Google Meets. Zarówno student, jak i komisja są zobowiązani do posiadania działającej kamery oraz mikrofonu. Na początku samego egzaminu komisja prosi o pokazanie pokoju, w którym się przebywa, gdyż trzeba się upewnić, czy zdający nie korzysta z żadnych pomocy naukowych. Może się to wydawać kuriozalne, jednak inaczej nie byłoby wiadomo, czy dana osoba jest samodzielna.

Ilość pytań na egzaminie zależy od kierunku, ale całość zwykle trwa około pół godziny. Ze względu na zdalny tryb obrony pracy licencjackiej, komisja losuje dane zagadnienia w imieniu studenta. Warto również pamiętać, że na egzaminie mogą się pojawić dodatkowe pytania. Po skończonym egzaminie komisja rozłącza się, wspólnie ustala ocenę, a następnie dzwoni ponownie, żeby poinformować o wyniku oraz podać termin odbioru dyplomu.

Co więcej, pytaniem, które często się pojawia przy tym temacie, jest oczywiście kwestia połączenia internetowego. W momencie, gdy zostanie ono przerwane, wówczas komisja ma dwie opcje do wyboru. Mogą albo zdecydować, że dotychczasowa część obrony była wystarczająca i można wystawić już ocenę, albo unieważniają egzamin i ustalają kolejny termin.

Zobacz też: Punkty ECTS. Co musisz o nich wiedzieć?

Kto jest na zdalnej obronie pracy licencjackiej?

Komisja składa się z trzech osób: promotora, recenzenta oraz przewodniczącego. Ta ostatnia osoba jest odpowiedzialna za: 

  • ogłoszenie momentu rozpoczęcia egzaminu
  • poproszenie studenta o potwierdzenie swojej gotowości
  • rozpoczęcie rejestracji całej obrony.

Przewodniczący nadzoruje zatem przebieg egzaminu oraz weryfikuje dane autora pracy dyplomowej. Powinien również poinformować studenta o zakazie korzystania z dodatkowych źródeł wiedzy.

Obrona pracy licencjackiej – kiedy?

Kiedy zatem studenci bronią napisanej przez siebie pracy licencjackiej? Egzamin odbywa się zwykle w czerwcu lub lipcu, po zakończeniu całej sesji. Jeśli autor pracy dyplomowej uzyska pozytywny wynik, wówczas zostaje poinformowany o tym, kiedy będzie mógł odebrać dyplom. Najczęściej jest to kwestia kilku tygodni.

Mimo że zdalna obrona pracy licencjackiej może się wydawać stresująca i skomplikowana, to jednak wiele kwestii pozostało takich samych. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie przygotowanie do pytań, a w obecnej sytuacji liczy się również dobre połączenie internetowe. Jeśli możemy "odhaczyć" oba zagadnienia, obrona powinna przebiec bezproblemowo.

JS

fot. pexels.com/AnnaShvets

źródło: vistual.edu.pl

Słowa kluczowe: obrona pracy licencjakiej, kiedy, egzamin, online, studia, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Licencjat - własny temat czy gotowy z listy?
Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Jak sformatować pracę dyplomową?
Formatowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne i zasady

Dowiedz się, jak powinien wyglądać tekst!

Jak wybrać promotra pracy dyplomowej?
Jak wybrać promotora licencjatu na studiach?

To jedna z kluczowych decyzji podczas przygotowywania pracy dyplomowej.

Ostatnio dodane
Licencjat - własny temat czy gotowy z listy?
Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Jak sformatować pracę dyplomową?
Formatowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne i zasady

Dowiedz się, jak powinien wyglądać tekst!