Czytelnia - Ogłoszenia

Obrona pracy licencjackiej - wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego egzaminu

2020-10-08 10:11:14

Aby zdobyć tytuł licencjata, należy przedstawić pracę dyplomową. Zazwyczaj piszemy w niej na temat, który najbardziej nas interesuje i mieści się w obszarze tematycznym studiów. Możemy wybrać konkretną formę naszego tekstu - pracę opisową lub zawierającą autorskie badania naukowe. Zdarza się, że wątpliwości studentów wzbudza kwestia obrony pracy licencjackiej, czyli końcowego egzaminu, po którego zaliczeniu otrzymujemy tytuł naukowy.

Zobacz też: Czy można napisać pracę licencjacką bez badań?

Dziewczyna przed uczelnią

Na czym polega obrona pracy licencjackiej?

Po zaliczeniu ostatniego semestru I stopnia studiów licencjackich czeka nas egzamin potwierdzający naszą wiedzę i umiejętności, które zaprezentowaliśmy w naszej pracy dyplomowej. Zazwyczaj termin obrony jest wcześniej ustalany z promotorem naszego licencjatu. Egzamin odbywa się w obecności komisji, składającej się z wcześniej już wspomnianego promotora oraz recenzenta naszej pracy i jednej lub kilku osób pracujących na danym wydziale. Obrona dyplomu polega na odpowiedzi na pytania zadane przez komisję. Zazwyczaj jest to zwykła formalność, lecz zdarza się, że może być jednym z trudniejszych egzaminów w naszym życiu, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Jakie pytania mogą się pojawić podczas obrony licencjatu?

Zestaw pytań pojawiający się podczas egzaminu, dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich ściśle dotyczy pracy licencjackiej. Komisja może się zapytać o istotne zagadnienia, które zostały przez nas poruszone w danych fragmentach pracy dyplomowej. Do tej samej puli zaliczają się pytania dotyczące bibliografii, z której korzystaliśmy i problematyki poruszanej w wybranej przez nas literaturze.

Druga część pytań składa się z tematów poruszanych podczas zajęć na studiach. Najczęściej jest to przygotowany zestaw, z którego studenci losują pytania niewykraczające poza przewidziany zakres. Częstą praktyką, pojawiającą się na uczelniach, jest wcześniejsze udostępnianie studentom zakresu tematycznego pytań, kilka tygodni przed samym egzaminem. Nie jest to jednak żelazna zasada, więc warto zachowywać notatki z zajęć, bo mogą się okazać niezwykle przydatne podczas przygotowań do obrony pracy licencjackiej.

Zobacz też: Jak zakończyć pracę licencjacką?

KK

fot. Andrea Picquadio z Pexels

Słowa kluczowe: jak wygląda obrona, praca dyplomowa, praca licencjacja, licencjat, egzamin, pytania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.