Czytelnia - Ogłoszenia

Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

2021-03-12 12:23:14

Kiedy skończyliśmy już pisać pracę dyplomową, przychodzi czas na jej ocenę. Jest to jeden z kluczowych momentów, podczas kończenia studiów. Jeszcze w trakcie tworzenia, warto poznać kryteria oceniania, aby wiedzieć, czego należy szczególnie przypilnować.

Zobacz też: Co zrobić z legitymacją studencką po obronieniu pracy dyplomowej?

Szkło powiększające, Książka, OkularyW skrócie:

  • Praca dyplomowa oceniana jest przez promotora oraz recenzenta. W przypadku rozbieżności w ocenie, może zostać powołany dodatkowy oceniający.
  • Rzeczy, na które będą patrzeć oceniający to m.in.: zgodność pracy z tematem, ocena części merytorycznej i formalnej, poprawność językowa czy dobór źródeł.
  • Nasza praca dyplomowa zostanie oceniona w skali typowej dla studiów: 2-5. Jeżeli praca zostanie oceniona źle, nie zostaniemy dopuszczeni do obrony.

Kto ocenia pracę dyplomową?

Praca dyplomowa oceniana jest przez dwójkę naukowców. Pierwszym z nich jest osoba, którą już dobrze znamy i która spędziła z nami bardzo dużo czasu. Jest to nasz promotor. Drugi oceniający to zaś specjalnie wyznaczony w tym celu recenzent. Dzięki temu tekst zostanie zweryfikowany zarówno przez kogoś, kto dobrze go zna, jak i przez naukowca, który będzie mógł na niego spojrzeć świeżym okiem.

W szczególnych przypadkach, dziekan może powołać jeszcze jednego recenzenta. Taka sytuacja podyktowana jest zwykle znaczną rozbieżnością w ocenie danej pracy dyplomowej.

Kryteria oceny pracy dyplomowej

Naukowcy podczas czytania będą patrzeć na różne aspekty naszego tekstu. Pierwsza rzecz, której warto pilnować, to zgodność treści z tematem. Dobrze o tym pamiętać podczas formułowania naszych tez i opisywania badań, na przestrzeni całego tekstu. Łatwo zaplątać się w różnego rodzaju dygresje i nawiązania do innych związanych z naszą pracą dyplomową zagadnień. O ile czasami warto się zdecydować na jakiś zabieg, o tyle pamiętajmy, by skupić się na naszym temacie.

Kolejnym kluczowym kryterium jest ocena części merytorycznej pracy, pod względem jakości badań i ich prezentacji. Naukowcy zwrócą tutaj też uwagę na to, czy praca spełnia wszystkie wymogi formalne w postaci obecności indeksów, bibliografii i jakości dobranych źródeł. Przeanalizowana zostanie też logika w podziale na rozdziały i czy udało nam się w czytelny sposób przedstawić swoje badania. Oceniona zostanie też przydatność naszego tekstu dla nauki i innych badaczy, a także to, czy podczas pracy dobrze poznaliśmy analizowane zagadnienie.

Nie bez znaczenia będzie też to, w jaki napisaliśmy pracę dyplomową. Poprawność językowa to coś, czego powinniśmy pilnować podczas pisania każdego tekstu. W tym przypadku, ważne jest też stosowanie odpowiedniego języka i stylu naukowego.

Ocena za pracę dyplomową

Każdy z oceniających ocenia pracę samodzielnie, bez konsultacji z drugim naukowcem. Skala oceny pracy dyplomowej jest taka sama jak przy ocenie przedmiotów: od 2 do 5. Oznacza to też oczywiście, że nasza praca może nie zostać dopuszczona do obrony. Taka sytuacja będzie miała też miejsce, jeżeli uczelniane systemy wykryją plagiat.

Ocena pracy dyplomowej jest to jedną z części składowych oceny końcowej na studiach.

KSK

fot. Wallace Chuck z Pexels

Źródła: pracedyplomowe.edu.pl; pracamagisterska.net

Słowa kluczowe: Kryteria oceny licencjatu magisterki pracy inżynierskiej, ocena pracy dyplomowej przez promotora
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.