Czytelnia - Ogłoszenia

Załączniki do CV, czyli co warto dołączyć do swojej aplikacji?

2020-08-18 21:58:17

Wymarzona praca znaleziona, CV napisane, ale dalej czujesz, że czegoś brakuje. Obawiasz się, że wysłanie samego życiorysu nie będzie pozytywnie odebrane przez potencjalnego pracodawcę? Podpowiadamy, co warto załączyć do CV.

Zobacz też: Czego nie robić podczas szukania pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna

List motywacyjny

W wielu krajach załączanie listu motywacyjnego do CV jest już normą, a w Polsce dalej nie jest aż tak popularne. Spersonalizowane listy motywacyjne mogą być źródłem wielu korzyści. Jest to miejsce, w którym można zawrzeć informacje dlaczego zależy nam na tej konkretnej pracy. Warto podkreślić swoje cechy i umiejętności, które szczególnie pasują do stanowiska, na które aplikujemy.

Referencje

Szczególnie dobrze jest dołączyć referencje, gdy staramy się o pierwszą pracę, a wcześniejsze doświadczenie zdobywaliśmy tylko na stażach lub praktykach. Zadbaj o to, aby rekomendacje, które dołączasz do CV odniosły się do stanowiska pracy, na które aplikujesz. Warto, aby referencje były jak najbardziej aktualne. Pamiętaj, że więcej wcale nie znaczy lepiej – wystarczą 2-3 najwartościowsze listy polecające. Istnieje prawdopodobieństwo, że rekruter po prostu nie będzie mieć czasu na czytanie większej ilości dokumentów.

Zobacz też: Pierwszy dzień praktyk - wszystko, co musisz wiedzieć

Dyplomy i certyfikaty

Każde ukończone szkolenie czy kurs, które wpisujemy do CV, warto udokumentować dyplomem lub certyfikatem. Do życiorysu można dołączyć kopie tych dokumentów, natomiast oryginały można wziąć ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to szczególnie istotne, gdy pracodawca wymaga konkretnych umiejętności potwierdzonych certyfikatem – przykładowo obsługi specjalistycznego programu komputerowego lub znajomości języka obcego na określonym poziomie.

Portfolio

Bogate różnorodne portfolio jest konieczne przy aplikowaniu na stanowiska w niektórych branżach. Trudno wyobrazić sobie architekta czy fotografa, który nie pokaże w rekrutacji swoich praktycznych umiejętności. Zadbaj o to, aby portfolio było przekrojowe i jak najbardziej aktualne. Jeśli możesz, spersonalizuj je i dostosuj do konkretnej oferty pracy.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W związku z obowiązującym rozporządzeniem unijnym dotyczącym ochrony danych osobowych RODO, koniecznie musisz załączyć do CV klauzulę o przetwarzaniu danych. Pamiętaj, że bez tego nie będzie można wziąć udziału w rekrutacji. Warto zorientować się, czy nasz przyszły pracodawca nie zawarł w ogłoszeniu rekrutacyjnym konkretnego zapisu, który należy załączyć do naszego życiorysu.

CV ze zdjęciem – dodawać czy nie?

Dodawanie swojego zdjęcia do CV nie jest błędem i nie sprawia, że jesteśmy postrzegani jako mniej profesjonalni. Warto zadbać o jakość załączanej fotografii. Niech to nie będzie zrobione przez nas selfie na wakacjach. W tej sytuacji dobrze sprawdzi się zdjęcie wykonane przez fotografa – takie, które załączamy do innych dokumentów.

Jednak decydując się na załączenie swojego zdjęcia do CV, musisz mieć świadomość, że w ten sposób rekruter, chociażby podświadomie, wyrobi sobie jakąś opinię na twój temat. Zdjęcie rozproszy rekrutera i odwróci jego uwagę od tego, co faktycznie jest istotne. Pamiętaj, że to zawartość CV, czyli wykształcenie i doświadczenie, jest kluczowa. Nawet najlepsze zdjęcie jej nie zastąpi. 

Zobacz też: Jak rozpocząć staż w kancelarii? 

MN 

fot. aymanejed z pixabay.com

Słowa kluczowe: rekrutacja, życiorys, jak napisać cv, jak skompletować dokumenty, pierwsza praca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Jakim językiem pisać pracę dyplomową?
Cechy stylu naukowego, czyli jak pisać pracę dyplomową

By stworzyć tekst o charakterze naukowym, trzeba pamiętać o tych zasadach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?