Czytelnia - Ogłoszenia

Żywa i martwa pagina. Czym się różnią i jak je zrobić?

2020-12-31 09:59:56

Podczas pisania licencjatu, magisterki czy też jakiejkolwiek innej pracy zaliczeniowej na studiach, możemy spotkać się z wymogiem, że musi ona zawierać paginację. O ile dla wielu osób może być to coś nowego, ponieważ w szkole średniej raczej rzadko spotykamy się z takim terminem, to sprawa jest bardzo prosta - jest to po prostu numeracja stron. Pagina może być jednak żywa lub martwa. I tu już wypada rozwinąć temat.

Zobacz też: Co to jest indeks?

Cyfry numery od 1 do 9

W skrócie:

  • Paginacja to numeracja stron.
  • Martwa pagina to termin opisujący paginę, w której pojawia się jedynie numeracja stron.
  • O żywej paginie mówimy, kiedy oprócz numerów stron, pojawiają się dodatkowe informacje, takie jak np. tytuł rozdziału, w którym się znajdujemy.
  • Dodawanie numeracji stron jest proste i automatyczne. Przekształcenie paginy martwej w żywą wymaga odpowiedniego zdefiniowania nagłówków i stopek, przy czym najprawdopodobniej, podczas studiów nie będziemy musieli tego robić.

Pagina zwykła, czyli martwa

Najczęściej w większości "zwykłych" publikacji będziemy się spotykać z paginą zwykłą, nazywaną także martwą. W takiej wersji paginacji określany jest jedynie numer strony, na której się aktualnie znajdujemy. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w krótkich publikacjach, czy też beletrystyce, gdzie orientacja w treści i zawartości danego dzieła nie jest kluczowa, ponieważ najczęściej będziemy z nim obcować w sposób liniowy - od początku do końca. Sytuacja jednak się zmienia, kiedy mówimy o bardziej złożonych typach książek.

Zobacz też: Przypisy do źródeł internetowych - wzór.

Co to jest żywa pagina?

Korzystanie z książek naukowych bardzo często wiąże się z potrzebą dotarcie do jakiegoś konkretnego ich fragmentu. Takie publikacje, często opisują cały szereg zagadnień i zjawisk, przez co próba dotarcia do potrzebnej nam rzeczy, czytając ją "od deski do deski", jest po prostu mało wydajna. Dlatego też takie teksty są najczęściej odpowiednio podzielone na rozdziały i podrozdziały, które opisuje pagina żywa.

W jej przypadku, oprócz numerów stron, czytelnik jest też informowany o innych rzeczach związanych z fragmentem tekstu, który znajduje się na danym arkuszu. Mogą to być tytuły wspomnianych rozdziałów, ale też i nazwa samej publikacji oraz tożsamość autora lub autorów danego fragmentu. Pomaga to w nawigacji w danej publikacji i odnalezieniu tego, co akurat jest nam potrzebne - bez potrzeby czytania od początku do końca danego tytułu.

Zobacz też: Strona tytułowa pracy dyplomowej - jak ma wyglądać?

Jak dodać do tekstu żywą lub martwą paginę?

Zdecydowanie łatwiej dodaje się paginę zwykłą. W naszym edytorze testu, takim jak Word, powinna znajdować się stosowna funkcja "Numer strony" w zakładce "Wstawianie". Tam też można określić jej umiejscowienie, font, rozmiar i inne parametry.

Sprawa nieco komplikuje się przy dodawaniu żywej paginy, ponieważ ten proces nie jest już tak automatyczny. Oprócz prostego wstawienia numeru stron trzeba też odpowiednio zdefiniować nagłówki na stronie lub stopki, w których zawrzemy inne szczegóły dotyczące tekstu. Najczęściej jednak żywa pagina dodawana jest tylko do publikacji, które zostaną oficjalnie wydane, a do ich przygotowania, służą już inne programy, takie jak InDesign. W przypadku naszych prac zaliczeniowych czy dyplomowych najprawdopodobniej wystarczy więc, że opanujemy tylko wprowadzanie numeracji stron.

KSK

fot. Magda Ehlers z Pexels

Słowa kluczowe: Pagina żywa a pagina martwa, numerowanie stron w pracy naukowej na studiach, dodawanie, wstawianie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.