Czytelnia - Ogłoszenia

Absolutorium na studiach. Co to jest i czy można je wpisać w CV?

2020-12-01 10:02:04

Na studia idzie się zazwyczaj w jednym celu - aby zdobyć wykształcenie wyższe. By to osiągnąć, niezbędne jest napisanie i obronienie pracy dyplomowej. W trakcie jej przygotowywania przechodzimy przez różne etapy - od planowania i konsultacji z promotorem, po złożenie tekstu do APD, przygotowania do egzaminu czy w końcu absolutorium. Na czym polega i co oznacza ten status?

Zobacz też: Studia bez obrony w CV. Jak je wpisać?

Kobieta pisze na laptopieW skrócie:

  • Absolutorium to zdanie wszystkich przedmiotów na studiach, jeszcze bez obronienia pracy dyplomowej.
  • By móc podejść do obrony, trzeba uzyskać absolutorium
  • Status absolutorium nie daje nam możliwości posługiwania się tytułem naukowym.
  • Warto pisać absolutorium CV, jednak trzeba je odpowiednio oznaczyć.

Czym jest absolutorium na studiach?

Absolutorium to moment, w którym udało nam się zaliczyć wszystkie przedmioty na studiach, ale jeszcze nie uzyskaliśmy dyplomu. Mamy już zdany każdy egzamin i oddaliśmy każdą pracę zaliczeniową, ale nie podeszliśmy do obrony naszej pracy. Jest to jeden z ostatnich etapów edukacji w szkole wyższej. Uzyskanie absolutorium jest wymagane, abyśmy otrzymali możliwość podejścia do egzaminu dyplomowego. Jest to więc jeden z ostatnich etapów edukacji w szkole wyższej.

Ukończenie studiów i tytuł naukowy a absolutorium

Czy absolutorium oznacza, że możemy uznać swoją naukę na uczelni za zakończoną? Na pewno będzie to związane z dosyć istotnym i odczuwalnym brakiem, ponieważ status absolutorium nie uprawnia nas do używania tytułu naukowego. Nici więc z magistra, inżyniera czy doktora. Nikt jednak nie odbierze nam tego, że w zasadzie studia zostały przez nas ukończone i otrzymaliśmy zaliczenia ze wszystkich przedmiotów, co jest pewnym gwarantem posiadanych przez nas umiejętności. Po prostu nie obroniliśmy swojej pracy dyplomowej.

Zobacz też: Jak wygląda obrona pracy dyplomowej online?

Absolutorium w CV

Życie potrafi ułożyć się w różny sposób i czasami bywa też tak, że nasza przygoda ze studiami kończy się właśnie na uzyskaniu absolutorium lub składamy podanie o pracę przed obroną dyplomu. W takich sytuacjach często pojawia się pytanie, czy można wpisać absolutorium do CV oraz jak to zrobić.

Jak zostało wspomniane wyżej, prawo do posługiwania się tytułem naukowym otrzymujemy dopiero po obronie pracy dyplomowej. Mimo iż skończyliśmy studia, nie powinniśmy w ten sposób ujmować tego w naszej aplikacji, ponieważ może to zostać uznane za próbę manipulacji informacją.

Warto postawić na szczerość i zwyczajowo poinformować o uczelni i kierunku, który studiowaliśmy. Zawrzyjmy jednak przy tym, np. w nawiasie, informację "Uzyskanie absolutorium". Jest to w końcu świadectwo, że byliśmy w stanie zaliczyć wszystkie przedmioty, nie zostaliśmy wyrzuceni, ani nie przerwaliśmy nauki w trakcie, za to spędziliśmy na studiach z sukcesem określoną ilość czasu. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy egzamin dyplomowy jest dopiero przed nami. Wtedy warto podać datę planowanej obrony, aby pracodawca wiedział, że tytułu naukowego może jeszcze nie mamy, ale najpewniej niedługo zdobędziemy.

KSK

fot. RF._.studio z Pexels

Źródła: wikipedia.org; pracuj.pl

Słowa kluczowe: Absolutorium studia, co to, studia bez obrony, CV, tytuł naukowy, obrona pracy dyplomowej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Licencjat - własny temat czy gotowy z listy?
Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Jak sformatować pracę dyplomową?
Formatowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne i zasady

Dowiedz się, jak powinien wyglądać tekst!

Jak wybrać promotra pracy dyplomowej?
Jak wybrać promotora licencjatu na studiach?

To jedna z kluczowych decyzji podczas przygotowywania pracy dyplomowej.

Ostatnio dodane
Licencjat - własny temat czy gotowy z listy?
Jak wybrać temat pracy licencjackiej?

Przeczytaj, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Jak sformatować pracę dyplomową?
Formatowanie pracy dyplomowej - najważniejsze wytyczne i zasady

Dowiedz się, jak powinien wyglądać tekst!