Czytelnia - Ogłoszenia

Artykuł w internecie jako źródło w pracy dyplomowej

2021-01-29 12:59:39

Internet to bardzo cenne miejsce do zdobywania informacji. Ma też ono jednak wiele wad. Ciężko jednak pozbyć się przyzwyczajeń i zapewne nie raz natrafimy w sieci na tekst, który byłby idealny jako źródło w naszej pracy dyplomowej. Stajemy jednak wtedy przed dylematem - możemy się do niego odwołać, czy też jest to zabronione?

Zobacz też: Skąd brać źródła do pracy dyplomowej?

Monitor, Ekran komputera, Przeglądanie internetu

W skrócie:

  • Wykorzystanie artykułu z internetu jako źródła w pracy dyplomowej jest możliwe.
  • Przytaczając artykuł z internetu jako źródło w pracy dyplomowej, upewnij się, że podane w nim informacje są wartościowej.
  • Możesz też wykorzystać artykuł w sieci jako przykład jakiegoś zjawiska, który poddaje analizie.
  • Kiedy masz wątpliwości, zapytaj promotora i razem znajdźcie odpowiednie rozwiązanie dla danej sytuacji.

Artykuł z internetu w pracy dyplomowej

Jak łatwo się domyślić, sprawa nie jest jednoznaczna. Ogólnie rzecz biorąc - zakazu nie ma. Trzeba pamiętać, że artykuł w internecie, wcale nie oznacza, że jest to artykułu złego. W sieci można znaleźć bardzo wiele cennych tekstów, odwołujących się do badań i innych udokumentowanych źródeł. Jeżeli więc uda nam się zweryfikować postulaty przedstawione w danej publikacji, odniesienie się do takiego artykułu w licencjacie albo pracy magisterskiej nie powinno stanowić problemu. Trzeba jednak tutaj pamiętać właśnie o tej weryfikacji, ponieważ oprócz dobrych artykułów, w sieci możemy znaleźć też fake newsy i błędne wnioski, których nikt wcześniej nie sprawdził.

Warto też dodać, że dobre artykuły często podają też źródła informacji, na jakich bazował autor. Zajrzenie do takiej bibliografii może okazać się też bardzo korzystne dla nas i pozwoli nam odnaleźć kolejne publikacje, do których będziemy mogli się odwołać - tym razem już bez wątpliwości.

Zobacz też: Przypisy do źródeł internetowych - poradnik.

Przytoczenie artykułu w pracy dyplomowej

Inna sytuacja, już dużo prostsza, to przytoczenie jakiegoś artykułu w swoim tekście. Może tutaj chodzić np. pokazanie jakiegoś tekstu lub portalu, jako przykładu danego zjawiska. Może tutaj chodzić o szatę graficzną, sposób formułowania myśli, jakość prezentowanych informacji… opcji jest wiele i zależą od tematu naszej pracy dyplomowej. Jasne jest jednak, że w takiej sytuacji nie powinno być problemu, z dodaniem artykułu z internetu do naszej pracy dyplomowej.

Przed skorzystaniem skonsultuj się z promotorem

Na koniec wypada też jednak przypomnieć o standardowej procedurze, którą jak mantrę trzeba powtarzać, przy każdej kwestii spornej związanej z pisaniem pracy dyplomowej lub zaliczeniowej. Zapytaj promotora! Wiele problemów, na jakie natrafimy podczas pisania, jest skomplikowanych i znajomość ogólnych zasad może nie być wystarczająca do ich pewnego rozstrzygnięcia. Lepiej wtedy zapytać kogoś doświadczonego o zdanie i razem znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

KSK

fot. Burst z Pexels

Słowa kluczowe: Licencjat, Magisterka, Źródła internetowe, Przypisy, Bibliografia, Zasady
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Pisanie pracy dyplomowej
Seminarium licencjackie online - jak wygląda zdalne pisanie pracy dyplomowej?

Jak pandemia wpłynęła na kontakt z promotorem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Ocena pracy dyplomowej przez promotora
Ocena pracy dyplomowej - kto jej dokonuje i na czym polega?

Poznaj szczegóły jednego z ostatnich i najbardziej istotnych etapów dyplomowania!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.