Czytelnia - Ogłoszenia

Studia licencjackie, jakie to wykształcenie?

2021-02-02 10:05:39

Podczas studiów przychodzi czas, w którym zastanawiamy się: "po co mi w ogóle ten dyplom?". Najczęściej jest to moment w okolicach sesji, który zmusza nas do testowania własnej elastyczności, organizacji i wytrzymałości. Jednakże, ukończenie szkoły wyższej niesie za sobą formalne korzyści, o których warto pamiętać w chwilach zwątpienia. Co dają studia I stopnia?

Zobacz też: Na czym polega obrona pracy licencjackiej.

Dwie dziewczyny podczas rozdana dyplomów

W skrócie:

  • Studia licencjackie są podstawowym stopniem wykształcenia, który można zdobyć na uczelni. Jest to więc podstawowe wykształcenie wyższe.
  • Działania, w których braliśmy udział poza uczelnią, bywają bardziej istotne dla pracodawcy niż dyplom II stopnia.
  • Licencjat wlicza się do stażu pracy tak samo jak studia inżynierskie, magisterskie czy doktoranckie. Z tego powodu, każda osoba, która zdobyła jeden z powyższych tytułów, ma na starcie przepracowane 8 lat.

Czym są studia licencjackie?

Kierunki studiów dzielą się ze względu na tytuł naukowy, otrzymany po ukończeniu danego stopnia. Podczas procesu rekrutacji, uczelnie oferują studia jednolite magisterskie oraz te, które dzielą się na 2 etapy: studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie) oraz studia II stopnia (magisterskie). Studia licencjackie trwają około 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.

Dyplom licencjata, jakie to wykształcenie?

Studia licencjackie to w założeniu połowa drogi do uzyskania tytułu magistra. Z tego powodu wiele osób traktuje je jako zabezpieczenie. Mając potwierdzenie ukończenia studiów I stopnia, łatwiej jest ubiegać się o płatne staże czy pracę na stanowiskach juniorskich. Licencjat to podstawowe wykształcenie wyższe, które w niektórych przypadkach stanowi podstawę pod kursy, praktyki czy szkolenia poszerzające zakres umiejętności zawodowych.

Czy można znaleźć oferty pracy dla osób po licencjacie?

Do niedawna panowało przekonanie, że HR-owcy, poszukujący kandydata na dane stanowisko, bardzo mocno zwracali uwagę na poziom wykształcenia i nie interesowały ich aplikacje osób, które nie ukończyły studiów magisterskich. Tymczasem stopień wykształcenia to tylko składowa profilu kandydata. Oczywiście, w wymaganiach na dane stanowisko zazwyczaj zaznacza się, że kandydaci muszą mieć dyplom uczelni wyższej, lecz nie określa się jego poziomu. Nasuwa się wniosek, że studia magisterskie nie są koniecznym wymogiem w każdym przypadku.

Licencjat podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Przed każdą rozmową kwalifikacyjną należy się dobrze przygotować. Można założyć, że wiele osób o podobnym wykształceniu będzie aplikowało na to samo stanowisko. Warto przemyśleć, jakie są nasze mocne strony, które wyróżniają nas spośród innych kandydatów. Jeśli ktoś sugeruje, że posiadanie dyplomu I stopnia jest niewystarczające, ponieważ kandydatowi może brakować wiedzy, to znaczy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba będzie przedstawić swoje umiejętności, które w wielu przypadkach zostały zdobyte poza gmachem uczelni. Doświadczenie może okazać się znacznie cenniejsze, dla potencjalnego pracodawcy, niż kolejny tytuł naukowy.

W jaki sposób liczyć staż pracy po licencjacie?

Zdobycie licencjatu związane jest też z naszymi latami pracy, od których zależy wymiar urlopu. Zgodnie z artykułem 155. kodeksu pracy, minimalna ilość przyznanych dni urlopowych jest uzależniona tego, jak długo pracujemy. Po udokumentowaniu przepracowania 10 lat, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się 26 dni urlopowych. Osoby wchodzące na rynek pracy nie mają szansy na szybkie przekroczenie tak wysokiego pułapu. Z tego powodu, ukończenie kolejnych etapów edukacji gwarantuje przyznanie kilku lat do stażu pracy, które się nie sumują ze sobą. Każda osoba, która uzyskała dyplom uczelni wyższej, ma prawo do doliczenia sobie 8 lat do stażu pracy

Cała ustawa Kodeks pracy jest dostępna w pliku udostępnionym przez sejm: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

Ukończenie studiów magisterskich nie zawsze musi przynosić oczekiwane korzyści, choć posiadanie wykształcenia wyższego (tytułu licencjata, inżyniera, magistra czy doktora) wiąże się ze zdobyciem znaczących korzyści: wiedzy, umiejętności, a także podstawy formalnej, umożliwiającej dostanie wymarzonej pracy. Jest to dość logiczny argument, który przemawia do wielu studentów i sprawia, że nie rozstają się z uczelnią po pierwszej sesji.

Zobacz też: Jak napisać dobre CV.

KK

Fot. Garret Schappacher z Pexels

Słowa kluczowe: Po co studia I stopnia, co daje licencjat, licencjat poziom wykształcenia, staż pracy a licencjat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.

Polecamy
Czym jest lektorat? Zaliczenie i egzamin z języka obcego na studiach

Sprawdź, jak wyglądają zajęcia językowe podczas studiów!

Pisanie na laptopie
Jak zrobić przypisy w Wordzie do pracy licencjackiej?

Sprawdź, jak wstawić przypisy do tekstu w programie Microsoft Word.

Ostatnio dodane
pisanie pracy licencjackiej
Jak napisać pracę licencjacką - porady dla przyszłych absolwentów

Sprawdź, jak zabrać się do pisania licencjatu!

pisanie pracy inÅźynierskiej
Jak napisać pracę inżynierską - praktyczne wskazówki

Zastosowanie się do tych 10 porad pomoże ci uniknąć stresu i pozwoli cieszyć się procesem pisania.

Popularne
Czym jest lektorat? Zaliczenie i egzamin z języka obcego na studiach

Sprawdź, jak wyglądają zajęcia językowe podczas studiów!

Absolutorium na studiach
Absolutorium na studiach. Co to jest i czy można je wpisać w CV?

Dowiedz się, co wiąże się z uzyskaniem absolutorium podczas nauki w szkole wyższej!

Streszczenie pracy dyplomowej
Abstrakt w pracy dyplomowej - poradnik pisania

Streszczenie tekstu naukowego w kilku zdaniach to pewne wyzwanie.